Városlista
2024. szeptember 20, péntek - Friderika

Hírek

2011. Szeptember 14. 07:25, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress

Új biogázerőművel gazdagodott Magyarország

Új biogázerőművel gazdagodott Magyarország

Átadták Magyarország legnagyobb biogázerőművét a szarvasi Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt. közelében.

A GE ecomagination-tanúsítvánnyal rendelkező, 3 Jenbacher J416-os biogázmotor által működtetett trigenerációs erőmű 4,2 megawatt megújuló villamos energiát és ugyanekkora mennyiségű hőenergiát termel, melyet részben az üzem saját villamosenergia- és hőigényének kielégítésére fordítanak, részben pedig értékesítenek.

Az új trigenerációs erőművet a német BayWa r.e GmbH leányvállalata, a r.e Bioenergie GmbH építette, és a Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt.-vel szoros együttműködésben működteti.A Jenbacher-motorokat hajtó biogáz előállításához a Gallicoop biztosítja a nyers biomasszát. A biogázt évente 22 500 tonna pulyka és szarvasmarha almostrágya, 31 000 tonna sertéshígtrágya, 47 480 tonna vegyes hulladék (vágóhídi hulladék, tejsavó és szennyvíziszap), valamint 18 000 tonna silózott cukorcirok felhasználásával, anaerob emésztés útján állítják elő.

„Új biogázerőművünk jól szemlélteti a biogáz egyre növekvő szerepét abban a folyamatban, melyben Magyarország alternatívenergia-termelésének növelésére törekszik, hogy megfeleljen az Európai Unió 20/20/20 irányelvének, mely szerint 2020-ra a kontinens energiatermelése 20%-ának megújuló energiaforrásokból kell származnia,” - jelentette ki Ludwig Dinkloh, a r.e Bioenergie GmBh nemzetközi tevékenységekért felelős ügyvezetője. „Fenntartható üzleti modellt azonban csak a szarvasi biogáz-projektünkhöz hasonló, a hatékonyságot kifinomult hőhasznosító megoldás révén maximalizáló projektek kínálnak.'

A mezőgazdasági hulladék az egyik legjelentősebb ipari metánforrás, a metán pedig az egyik legfontosabb üvegházgáz. A biomassza feldolgozása során keletkező, majd a Jenbacher-motorok működtetésére felhasznált biogáznak köszönhetően kevesebb gáz kerül a légkörbe. A feldolgozás melléktermékeként egy magas értékű talajjavító tápanyagokat tartalmazó biotrágyát is előállítanak, amely több ezer hektár mezőgazdasági hasznosítású területen teszi lehetővé a jelenleg is alkalmazott műtrágya helyettesítését, illetve pótlását.

A GE egyre növekvő keresletet tapasztal többféle üzemanyaggal is működő gázmotorjai iránt, melyek alkalmazásával európai ügyfelei helyben gondoskodhatnak villamosenergia- és hőigényük kielégítéséről, és teljesíthetik az egyre szigorúbb környezetvédelmi és energiahatékonysági célkitűzéseket.

„Jenbacher-motorjaink értékes energiaforrásként használják fel a szerves hulladékból nyert biogázt, így hatékony, gazdaságos energiatermelési megoldást kínálhatunk ügyfeleink számára”—jelentette ki Rafael Santana, a GE Energy gázmotorokat gyártó részlegének elnök-vezérigazgatója. „E motorokkal Magyarország nemzetgazdasági céljainak elérését is elősegítjük, hiszen az ország eddigi legnagyobb biogázerőműve éves szinten több mint 10 ezer tonna széndioxid-kibocsátás elkerülését teszi lehetővé.”

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 20. 07:49, péntek | Belföld

Indul a Mindannyiunké a tér rajz-, fotó- és kreatív pályázat

2024. Szeptember 20. 07:45, péntek | Belföld

Magyarország mentességet kér az uniós menekültügyi és migrációs szabályok alkalmazása alól

Mentességet kérünk az uniós menekültügyi és migrációs szabályok alkalmazása alól, mert azzal Brüsszel Magyarországot is bevándorlóországgá tenné

2024. Szeptember 20. 07:42, péntek | Belföld

Orbán Viktor: növelni kellett az árvízvédelmi készültség alá vont területek hosszát

Az ország a helyzet komolysága ellenére is biztonságban van, sem eszközben, sem élőerőhiányban nem szenved az árvíz elleni védekezésben - jelentette ki a miniszterelnök sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.

2024. Szeptember 20. 07:41, péntek | Belföld

Árvíz - OVF-szóvivő: mindenütt megfeszített munka folyik

Mindenütt megfeszített munka folyik a Duna mentén, a Szigetközben már az árvízi jelenségeket figyelik a vízügyes szakemberek, a Dunakanyarban pedig gyakorlatilag befejezik a homokzsákos erősítéseket