Városlista
2025. január 12, vasárnap - Ernő

Hírek

2015. Május 26. 14:00, kedd | Életmód
Forrás: Sajtóközlemény Unionmedia

Az elhízást gyermekkorban tudjuk elkerülni

Május 22-én volt az Elhízás Elleni Európai Nap, ekkor hazai és nemzetközi szervezetek igyekeznek felhívni a figyelmet a veszélyeire, a megelőzés lehetőségeire. Tanácsok, hogy a gyerekekből egészséges felnőtt legyen!

A legújabb kutatások szerint az elhízás az élet első 1000 napjában előzhető meg hatékonyan, azaz ha gyermekünkből egészséges felnőttet szeretnénk nevelni, ebben az időszakban kell odafigyelnünk a megfelelő táplálkozásra. A világnap alkalmából a hazai szakemberek minden szülőnek elhízás ellenes tanácsadást is adnak, aki megfordul a rendelőjükben.

Az elhízás ellenes európai napon a hazai gyermekorvosok és szakemberek különleges akcióval hívják fel a szülők figyelmét a túlsúly veszélyeire, az elhízás megakadályozására. Minden szülő, aki ezen a napon megfordul a gyermekorvosi rendelőkben, vagy találkozik a védőnőjével, elhízás ellenes tanácsadást is kap a szakemberektől. „A legújabb kutatások szerint az elhízást a kisgyermekkori helyes táplálással tudjuk megelőzni a leghatékonyabban” – mondta el Dr. Molnár Dénes, az Összefogás a gyermekek egészségéért szervezet kezdeményezője, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke. „Szeretnénk felhívni a figyelmet a gyermekkori helyes táplálkozás jelentőségére, mert őszintén hiszünk abban, hogy a gyermekkorban végzett primér prevenció a kulcs a felnőttkori egészséghez.”

A kezdeményezéshez a Magyar Gyermekorvosok Társasága mellett csatlakozott a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesülete is.

A szakértők által összeszedett jó tanácsok segíthetnek a szülőknek megelőzni a gyermekkori elhízást:

1. Fehérjék
A fehérje a növekedés egyik legfontosabb eleme, minden sejt kialakulásához, pótlásához hozzájárul, szállítja többek között a vasat és az oxigént, segíti az immunrendszer reakcióit, felel a sav-bázis egyensúlyért, azaz például a megfelelő emésztésért, a jó anyagcseréért. A megfelelő fehérjebevitel életfontosságú.
A csecsemő ideális tápláléka az anyatej, melynek fehérjetartalma és összetétele a legjobb. Az anyatej a tehéntejjel összevetve például kisebb arányban tartalmaz fehérjét, de ennek a fehérjének az összetétele is különböző. Ezért nagyon fontos, hogy ha egy édesanya nem tudja szoptatni gyermekét, vagy idővel kiegészítésként tápszerrel is eteti, a lehető legalacsonyabb fehérjetartalmú tápszert válassza, melyben a fehérje összetétele is hasonló az anyatejhez. A korai életkorban (első 2-3 év) a magas fehérjebevitel fokozza a későbbi elhízás veszélyét!

2. Rostok
Napi energia bevitelünk több, mint 50%-át szénhidrátokból, azon belül is összetett szénhidrátokból, mint keményítőből vagy rostból javasolt fedeznünk. Ezek fő forrásai a teljes értékű gabonák, illetve a zöldségek, gyümölcsök, melyek szervezetünk számára nélkülözhetetlen vitaminokat, ásványi anyagokat is tartalmaznak, így minden étkezésünknek a részét kellene képezniük. A rostban gazdag élelmiszerek elhúzódó jóllakottságérzetet biztosítanak, így segítenek megakadályozni az elhízáshoz vezető túlevést. A rostfogyasztás hozzájárulhat a „rossz koleszterin” szint alacsonyan tartásához, valamint a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében is szerepe lehet. Ezért fontos, hogy minden étkezés alkalmával törekedjünk arra, hogy legyen rost a menüben!

3. Folyadékbevitel
A kellő vízbevitel az egészség és a jó közérzet feltétele felnőtt és gyermek esetében egyaránt, hiszen nincsen olyan sejtje az emberi testnek, amelynek ne lenne szüksége vízre. A gyermekek kellő mennyiségű és rendszerességű folyadékbevitele a felnőttekénél is sokkal fontosabb, aminek egyik oka, hogy testtömegükhöz képest nagyobb a testfelületük, így több víz párolog el a bőrükön keresztül. Ráadásul gyakran annak ellenére sem jut eszükbe inni, hogy szomjúságot éreznek.
Fontos, hogy gyermekünk számára olyan italokat válasszunk, amelyek alacsony cukor és kalóriatartalmúak, így elkerülhetjük az elhízást! A legjobb frissítő a szénsavmentes víz, a cukrozatlan gyümölcstea, a frissen préselt gyümölcslé.

4. Mozgás
A rendszeres, életkornak megfelelő mozgás az egészséges életmód, az egészséges fejlődés egyik kulcsfontosságú összetevője. Megakadályozza az elhízást, segíti a tüdő fejlődését, elősegíti a csontok fejlődését, a jobb oxigén ellátottság miatt pedig növeli még az agyi kapacitást is.
A mozgás mellett érdemes odafigyelnünk a képernyő előtt töltött idő mérséklésére is. Tervezzünk gyermekünkkel közös programokat, ha az időjárás engedi, akkor a szabad levegőn, így mindannyian tehetünk saját egészségünkért!

5. Mérsékeljük a só és cukorfogyasztást
A túlzott só- és cukorfogyasztás a gyermekeknél is fokozza az elhízás és a magas vérnyomás veszélyét ugyanúgy, ahogy a felnőtteknél. Nemcsak az ételek utólagos sózása, vagy az édességek fogyasztását érdemes mérsékelnünk, de oda kell figyelnünk a rejtett só- és cukorfogyasztásra is. Ilyenek találhatók például a cukros üdítőkben, tejszeletekben, de akár a felvágottakban is, érdemes ezért mértékkel adnunk gyermekeinknek.

6. Reggelizzünk!
Nagyon fontos, hogy a gyerekek életritmusához és szükségleteihez alkalmazkodva, nagy tápértékű reggelit állítsanak össze számukra. Ideális esetben a reggelinek fedeznie kellene a szükséges napi energiabevitel 20 százalékát. A reggeli kihagyása vagy a nem megfelelő energia- és tápanyagbevitel ugyanis többek között a gyermekek vércukorszintjének esésében is megnyilvánulhat, emiatt kevésbé tudnak figyelni és fizikai teljesítőképességünk is csökkenhet. Nem jó, ha az energiabevitel zöme a nap második felére, estére tolódik, mert ez növeli az elhízás veszélyét.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 11. 09:14, szombat | Életmód

Leállások lesznek az OTP-nél

Rendszerfejlesztési okokból egyes szolgáltatáscsoportokon belül csak részlegesen lesznek elérhetők egyes funkciók az OTP Banknál több januári és februári időpontban.

2025. Január 10. 08:17, péntek | Életmód

Közel 20 ezren fordultak már orvoshoz, influenzás tünetekkel

A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2024. december 30. és 2025. január 5. között az országban 19 900-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel

2025. Január 09. 07:31, csütörtök | Életmód

A memóriazavarok kezeléséhez vihet közelebb magyar és amerikai kutatók felfedezése

Az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákban sikerült megfigyelni az emlékek megszületését egy magyar kutatók által fejlesztett speciális mikroszkóp segítségével.

2025. Január 09. 07:31, csütörtök | Életmód

MOHU: már több mint egymilliárd palackot váltottak vissza Magyarországon